X
تبلیغات
مطالب آموزشي صدا و تصوير در مجالس مذهبي - ميكسر، آمپلي فاير

مطالب آموزشي صدا و تصوير در مجالس مذهبي

شرکت دایناکورد (dynacord) یک شرکت آلمانی است البته نکته ای که جالب است بدانید اینکه دایناکورد یک شرکت واحد نیست بلکه این شرکت به همراه شرکت الکتروویس electro voice میداس midas کلارک تکنیک klarkteknik و آرتی اس rts همه از زیر مجموعه های شرکت بزرگ و معروف بوش bosch آلمان هستند که فکر نمیکنم حتی خود فروشندگان خیابان جمهوری هم از این نکته با خبر باشند!!

در مورد کنسول سری پاو میت power mateباید گفت که این سیستم از انعطاف زیادی برخوردار است یعنی شما تقریبا برای گرفتن هر نوع خروجی ودادن ورودی دستتان باز است واز نظر میکسر میتوان گفت چیزی کم ندارد قسمت بعدی پاور دستگاه است که بی شک یکی از بهترین پاور های دنیاست و این نکته را کسانی که این سیستم را دربرنامه های موسیقی و کنسرت تست کرده باشند میدانند که کم آوردن قدرت در بین برنامه برای این میکسر معنایی ندارد البته از فروشندگاه خیابان جمهوری هم که سوال کنی دایناکورد میگن فقط قدرت! که تا اینجا من هم همه این نکات را قبول دارم اما حالا میرسیم به بحث مشکل دار دایناکورد و اون چیزی نیست جز افکتور دستگاه !! بله درسته افکتور دایناکورد دارای نقص فنی میباشد البته در قسمت افکت دیلای و اکو.اگر شما افکت را در برنامه اکو تنظیم کنید و خوب به صدا گوش دهید متوجه میشوید که زمانی که شخص در گام بالا میخواند در ته صدا یعنی تکرار ها یا ریپیت های آخر صدا دیسورت میشود که آزار دهنده است.البته این حالت ممکن است برای افراد عادی که شناختی از صدا ندارند مشخص نباشد. نکته ای که اینجا قابل ذکر هست این که صدابرداری مذهبی یعنی نیازها و انتظاراتی که ما از یک سیستم صوت خوب در هیئتها و برنامه های مذهبی داریم با نیازهایی که در کنسرتهای موسیقی میباشد کاملا متفاوت است و متاسفانه تمام سیستم هایی که در بازار موجود است از پایه برای کار موسیقی طراحی و تولید شده است و این نقصی که در افکتور بیان شد شاید از دیدگاه موسیقی دان ها ایراد نباشد اما در صدابرداری مذهبی این حالت پذیرفته نیست ونکته دیگری که میتوان ذکر کرد قیمت بالای این سیستم است که اصلا به صرفه نیست .

+ نوشته شده در  90/08/25ساعت 15:22  توسط علي  | 

ابتدا این عکس را در یک صفحه‌ی دیگر از مرورگر اینترتتان باز نمایید. میکسر یاماها 124 شامل قسمت‌های زیر است:

1- ورودی میکروفون ها و اتصالات Line. ورودی Line برای متصل کردن دستگاه‌های جانبی مانند سی دی پلیر و دیگر پخش کننده‌های صدا به کار می‌رود.

2- پیچ Gain:یا ضریب تقویت صدا. این پیچ میزان صدای ورودی به هر خط را مشخص می کند. بهتر است از زیاد کردن بیش از حد این پیچ بپرهیزید.

3- چراغ Peak: چراغ پیک هنگامی روشن می‌شود که صدای وارد شده میکسر بیش از حد زیاد باشد. در این حالت صدا دچار اعوجاج شده و از کیفیت آن بسیار کاسته می‌شود. برای جلوگیری از روشن شدن چراغ پیک، پیچ گین (ضریب تقویت صدا) را آنقدر کم کنید که این چراغ دیگر روشن نشود.

4- پیچ‌های اکولایزر: این پیچ‌ها برای تنظیم زیر و بمی صدا استفاده می‌شود. شامل سه پیچ به ترتیب از بالا: تنظیم صدای زیر، تنظیم صدای میدرنج و تنظیم صدای بم است.

5-پیچ بالانس: این پیچ میزان اعمال صدا به لاین چپ و یا راست را تنظیم می‌کند. این تنظیم هنگام کار استریو بیشتر کاربرد دارد.

6- دکمه ON:فقط وقتی که این دکمه روشن است، این خط ورودی کار می‌کند. به عنوان مثال با خاموش کردن دکمه ON در خط 1، تمام خط یک از مدار خارج می‌شود.

7- دکمه PFL: هر کدام از این دکمه‌ها که پایین باشد، سیگنال ورودی به آن خط بر روی میتر نشان داده میشود. همچنین با فشار دادن این دکمه، صدای ورودی به این خط از هدفون و خروجی مونیتور پخش می‌شود. این دکمه در برخی میکسرها solo نام گذاری شده است.

 8- دکمهST: با فشار دادن این دکمه صدای ورودی به این خط، از خروجی اصلی میکسر پخش می‌شود.

در بالای این دکمه، کلیدی وجودی دارد که زیر آن اعداد 1,2 نوشته شده است. ممکن است در برخی میسکر‌ها از کلمه‌ی sub نیز استفاده شده باشد.  هنگام فشار دادن این دکمه، صدای خروجی این خط به خروجی‌های فرعی 1 و 2 نیز ارسال می‌گردد. هنگام پایین بودن این دکمه اگر پیچ بالانس را به سمت چپ بچرخانید صدا از خروجی فرعی 1 و اگر به سمت راست بچرخانید صدا از خروجی فرعی 2 خارج می‌شود.

9- فیدرهای تنظیم ولوم صدا: به کمک این فیدر‌ها میزان ولوم صدای هر خط را می‌توانید تنظیم کنید.

10- فیدر افکت: هرچه این فیدر بالاتر باشد، میزان افکت اعمال شده به صدای اصلی بیشتر خواهد بود.

11- خروجی فرعی 1 و 2: این فیدر صدای خروجی فرعی 1 و 2 را تنظیم می‌کند.

12- فیدر تنظیم خروجی اصلی میسکر. این فیدر صدای خارج شده از خروجی‌های اصلی را کنترل می‌کند.

13 - میتر: میزان شدت صدای خروجی را نشان میدهد. اگر برای هر یک از خطوط ورودی دکمه PFL انتخاب شده باشد صدای ورودی آن خط بر روی میتر نشان داده می‌شود. میتر معمولا دارای سه رنگ ال ای دی می‌باشد. رنگ سبز، که نشان دهنده‌ی مجاز بودن میزان سیگنال است. رنگ زرد که منطقه‌ی احتیاط است و شما نباید بیش این صدا را زیاد کنید و رنگ قرمز که نشان دهنده‌ی به اوج رسیدن صدا و احتمال بروز اعوجاج در صدا است.

14- فانتوم پاور: با فشار دادن این دکمه 48 ولت برق به میکروفون‌ها ارسال می‌گردد.

15- خروجی هدفون

16- خروجی مونیتور

17- خروجی های اصلی که هم به صورت کنونی و هم بنونی هستند.

+ نوشته شده در  90/08/22ساعت 10:7  توسط علي  |